ترامپ خواهان نرخ بهره منفی در آمریکا شد

ترامپ خواهان نرخ بهره منفی در آمریکا شد

رئیس جمهور آمریکا در انتقادات جدید خود از مدیران بانک مرکزی این کشور از آن‌ها خواست نرخ بهره را کاهش دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پس از آن که بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت نرخ بهره را در سطح منطقه یورو بیش از پیش کاهش دهد، دونالد ترامپ در چندین پیام توئیتری از بانک مرکزی این کشور خواست تا آن‌ها نیز نرخ بهره را کاهش دهند. وی هم‌چنین خواستار رسیدن به نرخ بهره به سطح منفی برای کمک به بحران بدهی دولت شد که اکنون به ۲۲ تریلیون دلار رسیده است.

این نخستین بار است که ترامپ به صورت علنی از بانک مرکزی آمریکا می خواهد تا به مانند بانک‌های مرکزی ژاپن و اروپا، نرخ بهره را به سطح منفی کاهش دهند. وی در یکی از این توئیت ها نوشت: فدرال رزرو باید نرخ بهره را به صفر یا کمتر کاهش دهد و ما باید بعد از رسیدن نرخ بهره به چنین سطحی اقدام به تامین مالی مجدد برای بازپرداخت بدهی‌هایمان کنیم. هزینه استقراض باید کمتر شود. ما یک ارز پرقدرت داریم و ترازنامه ما هم در چنین وضعیتی است.

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر از چروم پاول، رئیس فدرال رزرو انتقاد کرد و افزود: این تنها نشان دهنده ناپختگی پاول است که نمی‌گذارد شرایطی مشابه دیگر کشورها داشته باشیم.  

به گفته ناظران، اگر چه احتمال به صفر رساندن نرخ بهره توسط فدرال رزرو تقریبا محال است اما به احتمال خیلی زیاد، بانک مرکزی با کاهش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره به منظور جلب رضایت ترامپ موافقت خواهد کرد.

مارک لویچینی، استراتژیست رمایه گذاری در موسسه  ” جانی مونتگومری” با اشاره به اظهارات قبلی ترامپ مبنی بر مخالف بودنش با نرخ بهره منفی گفت: باید دید چه پیش آمده که ترامپ اکنون خواستار نرخ  بهره منفی است. این می‌تواند باعث کاهش اطمینان شهروندان آمریکا به دور بودن از بحران مالی شود.

یک مقام آگاه در کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته است که ترامپ برای کاهش بدهی‌های آمریکا منتظر بانک مرکزی نخواهد ماند و از هر ابزاری برای مدیریت بحران بدهی استفاده خواهد کرد. وی هم چنین از احتمال درخواست کمک دولت از کنگره برای کاهش بدهی خبر داد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *